Eskişehir Diyetisyen | Kişiye Özel Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Hizmetlerim

Uzmanlık Alanlarımız ve Hizmetlerimiz sayfasına hoş geldiniz. Diyetisyen Fatma Ceren Üre Beslenme ve Diyet Danışmanlığı olarak, sağlıklı beslenme konusunda size özel hizmetler sunmaktan mutluluk duyuyoruz. İşte uzmanlık alanlarımız ve sunduğumuz hizmetler:

Kilo verme ve kilo koruma

 • Kilo verme ve kilo koruma danışmanlığı, yaşam tarzınıza uygun beslenme planlaması yapılarak, varsa sağlık sorunlarınızı iyileştirme odaklı olmak üzere ideal ve olmak istediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlar. Danışmanlık süresince sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi öğrenecek, aç kalmadan, kısıtlanmadan, öğünleri dengeleyerek istediğiniz hedefe ulaşacaksınız.
 

Kilo Alma

 • ‘’Su içsem yarıyor!’’ diyenleri şaşkınlıkla izliyorsanız, sağlıklı bir şekilde kilo alımı sağlamak, istediğiniz hedefe ulaşmak istiyorsanız kilo alma danışmanlığı alabilirsiniz. Kilo alma danışmanlığı süresince vücudunuzun işleyişini öğrenecek, sağlıklı besinlerle ve size uygun öğün dağılımlarıyla ideal kilonuza ulaşacaksınız.

 

Obezite ve Kilo Kontrolü Beslenme Danışmanlığı

 • Obezitede beslenme danışmanlığı, obeziteyle ilgili komplikasyonların geciktirilmesi, önlenmesi veya iyileştirilmesinde önemli bir unsurdur. Bu danışmanlık sürecinde normal BKİ aralığınıza ulaşmak için sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme yaşamınıza dahil edilecek. Diyet değişimlerini öğrenerek kısıtlayıcı ve klasikleşmiş diyet listelerinin dışında keyifli bir diyet süreciyle ideal kilonuza ulaşacaksınız.

Diyabette Beslenme Danışmanlığı

 • Diyabette beslenme danışmanlığı, diyabetin önlenmesi, tedavi edilmesi ve diyabetle ilgili komplikasyonların geciktirilmesinde önemli bir unsurdur. Bu danışmanlık sürecinde bireysel beslenme gereksinimleriniz sağlanacak, sağlıklı beslenme örüntülerini benimsemenize destek olunacak, besinlerin uygun porsiyon büyüklüğünde olmasının önemi size anlatılacak. Size uygun glukoz, kan basıncı ve lipit seviyelerine ulaşacaksınız.

Kardiyovasküler Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı

 • Kardiyovasküler hastalıklar kalp ve kan damarlarını içeren hastalıklar grubudur. Bu danışmanlık sürecinde yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme ile KVH risk faktörleri olan hipertansiyon, obezite, hiperlipidemi ve hiperglisemi etkilerini azaltan veya ortadan kaldıran temel önerilerle sağlığınıza kavuşacaksınız. Size uygun hazırlanmış DASH diyeti, Akdeniz diyeti gibi etkileri kanıtlanmış beslenme programları ile sağlığınız korunacak ve iyileştirilecek.

Gastrointestinal Sistem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı

 • Gastrointestinal sistemin temel görevleri sindirim, emilim ve boşaltımdır. Laktoz intoleransı, çölyak, reflü, şişkinlik ve gaz, bulantı ve kusma, diyare ve irritabl bağırsak sendromu toplumda yaygın olarak görülen ve beslenme tedavisi ile çözülebilecek ya da semptomları iyileştirilebilecek gastrointestinal sistem hastalıklarındandır. Bu danışmanlık sürecinde sahip olduğunuz hastalığın semptomlarını iyileştirmeye yönelik beslenme önerileri verilecek, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değişimi ile sağlığınıza kavuşacaksınız.

Obezite Cerrahisi ve Diyet

Hareket Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı

 • Hareket sistemi hastalıklarının farmakolojik ve cerrahi tedavilerinin yanında vücutta oluşan olumsuz etkilerin iyileştirilmesi açısından beslenme tedavisi ve fiziksel aktivite tedavisi önerilir. Özellikle Gut hastalığının gelişiminde en önemli risk faktörlerinden biri diyetsel faktörlerdir. Bu danışmanlık sürecinde besin – ilaç etkileşimleri de göz önüne alınarak sahip olduğunuz hastalık semptomlarını iyileştirmeye yönelik yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değişimini gerçekleştirmek amaçlanır.

Güncel Nütrisyon Yaklaşımları

Nörolojik Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı

 • Nörolojik hastalıklarda farmakolojik tedavi yanında ya da farmakolojik tedaviye yanıt verilmediğinde, risk faktörlerini azaltmak için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi önerilir. Özellikle epilepsi hastalarında genelde ketojenik diyet modeli benimsenir. Migren hastalarında hastalığın etkilerinin hafifletilmesi için beslenme önerileri verilir.

Tiroit Hastalarında Beslenme

 • Kilo verme sürecinde en sık rastlanan sorunlardan biri tiroit rahatsızlıklarıdır. Toplumda çok sık görülen tiroit fonksiyon bozukluğu metabolizma hızını etkilemesi dışında vücutta daha birçok olumsuz etki oluşturur. Bu danışmanlık sürecinde tiroit rahatsızlığınızın olumsuz etkilerini beslenme önerileri alarak düzelteceksiniz.

Yeme Bozuklukları ve Beslenme Tedavisi

 • Sık gelen yeme atakları yaşıyorsanız, kendinizi kontrolden çıkmış hissediyorsanız veya tam tersi sayısal olarak ideal kilonuzdaysanız ama aynaya bakmaktan ve kilo almaktan çok korkuyorsanız yeme bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Sadece besinlerle ilişkilerinizin düzeltilmesi gerekiyor. Yeme bozukluğu danışmanlık sürecinde size bedeninizin işleyişi anlatılacak ve sağlıklı, sürdürülebilir beslendiğinizde besinlerden korkmamanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Okul Öncesi, Çocukluk ve Adölesan Dönemde Beslenme

 • Okul öncesinde beslenme ileri yaşlardaki yeme alışkanlıklarının şekillenmesi açısından oldukça önemlidir. Beslenme alışkanlıklarının temeli bu dönemde atılır. Okul öncesi, çocukluk ve adölesan dönemde sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi öğrenmek; bu dönemlerde de sahip olunabilecek beslenme kaynaklı rahatsızlıkları iyileştirmek ve yaşamın diğer dönemlerinde sağlıklı bir bedene sahip olmak için bireyin kendisine yapacağı en büyük iyiliktir. Bu danışmanlık sürecinde okul öncesi, çocukluk ve adölesan dönemdeki birey ile etkili iletişim kurularak, beslenme kaynaklı sorun çözülecek ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları bireye kazandırılacak.

Gebelik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü

 • Hamilelik döneminde beslenme hem anne hem de bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığı için oldukça önemlidir. Gebelik döneminde anne fetüsü plasenta aracılığıyla besler, bu yüzden gebe beslenmesi ve bebek sağlığı doğrudan ilişkilidir. Gebenin beslenmesi bilinçsiz ve yetersiz olursa anne ve bebek olumsuz etkilenir. Gebelik döneminde beslenme danışmanlığı sürecinde bebeğin gelişimi ve gebenin ihtiyaçları temel alınarak bir beslenme planı oluşturulur, gebeye özel ideal kilo alımı, gerekiyorsa kilo kaybı sağlanır ve bu eşsiz sürecin sağlıklı ilerleyip sonlandırılması için beslenme açısından tüm destek sağlanır.

Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

 • Anne sütü, doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca bebeğin gelişimi için yeterli ve en önemli besindir. Emziren annenin bilinçli beslenmesi; anne sütünün veriminin artırılması, annenin ve dolayısıyla bebeğin sağlıklı olabilmesi için elzemdir. Emzirme döneminde beslenme danışmanlığı sürecinde annenin ihtiyaçları ve hastalıklara karşı korunması, bebeğin sağlıklı gelişebilmesi, süt veriminin artırılması gözetilerek emziren anne diyeti oluşturulur.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

 • Kurumsal beslenmenin sağlıklı ve dengeli şekilde sağlanması bir kurum için yapılacak en iyi yatırımdır. Kurumsal beslenme danışmanlığı programında iş gücü ve yoğunluğuna uygun beslenme planı hazırlanarak çalışanların iş verimi ve motivasyonunu artırmak, uzun vadede oluşabilecek sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak, çalışanları dengeli ve yeterli beslenme konusunda bilinçlendirmek amaçlanır. Şirket çalışanları ve yöneticilerle belirlenen tarih ve saatte, uygun görülen mekanda, dengeli ve sağlıklı beslenme ilkelerinden bahsedilecek bir buluşma düzenlenir. Beslenme planları aylık olarak toplu beslenme sistemlerinde menü planlama ilkelerine uygun şekilde hazırlanıp kuruma teslim edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kilo kontrolü sağlamakta zorlanmanın birçok sebebi olabilir. Bu sorunun cevabı tamamen kişiye özeldir. Yaş, cinsiyet, kullanılan ilaçlar, hastalıklar, metabolizma hızı, bugüne kadar uygulanmış diyetlerin vücuda etkisi, diyete uyumunuz kilo vermeyi etkileyen faktörlerdir. Bu faktörler birey için tek tek incelendiğinde kilo verememenin sebebi kolayca bulunabilir.

Hedef kiloya ulaşmanın süresi kişiden kişiye değişse de ayda ortalama 4-6 kg eksi görmeyi bekleriz. Ancak kilo kaybının süresini etkileyen birçok faktör bulunur. Bu faktörler beklediğimiz kilo kaybının ya da kazanımının süresini kısaltabileceği gibi uzatabilir de.

Kilo verme süreci devam ederken plato etkisi ile karşılaşabiliriz. Plato etkisiyle, vücut hedef kiloya çok yaklaşmışken kendini korumaya alır ve bir süre bulunduğumuz kiloda değişiklik gözlemleyemeyiz. Ancak vazgeçmemeli ve diyete uyumumuzu devam ettirmeliyiz, plato etkisi geçicidir.

Aralıklı oruç (Intermittent Fasting), bilimsel araştırmaların ve pratiklerin desteklediği kilo verme, sağlığı koruma yöntemlerinden biridir. Genelde öğün planları 16 saat açlık, 8 saat yeme düzeniyle gerçekleştirilir. Ya da haftanın 5 günü normal yeme düzeni, 2 günü çok kısıtlı kalori ile beslenme gerçekleştirilerek yapılabilir. Ancak 16:8 yöntemi 5:2 yöntemine göre çok daha sağlıklıdır. Aralıklı oruç diyeti herkes için fayda sağlamaz, kişinin durumu uzman tarafından değerlendirilerek İF uygulayıp uygulayamayacağına karar verilmelidir.

Zayıflama ilaçları obezite tedavisinde diyet ve egzersiz tedavisi işe yaramadığında doktor tarafından reçete edilerek, sıkı hekim kontrolünde kullanıldığında işe yarayabilir. Sıkı doktor kontrolünde bile çok ciddi yan etkileriyle karşılaşılan zayıflama ilaçlarının kullanılması hiçbir zaman ilk tercih olmamıştır. Fazla kilolardan hızlı bir şekilde kurtulmak için zayıflama ilacı kullanmak önerilmez. İstemediğiniz kilolarınızdan yavaş ama sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ancak zayıflama ilaçlarının uzun vadede olumsuz etkilerinden kurtulmak kolay olmayacaktır.

Kilo kontrolü için spor yapmak elzem değildir. Spor yapmadan da kilo verebilirsiniz, sadece bu durumda hedef kiloya ulaşma süreniz uzayabilir. Egzersiz yapmanın kilo verme sürecinde kalori açığı oluşturma açısından etkisi göz ardı edilemez. Bunun dışında spor yapmak sağlıklı ve daha aktif bir bedene sahip olmak için elzemdir. 

Glüten hassasiyeti veya çölyak hastalığına sahip değilseniz glüten tüketmenin sağlığınızı olumsuz etkilediğine dair bir kanıt yoktur. Glütensiz beslenmek veya glüten tüketmek sizin tercihiniz olabilir, bu durum sağlığınızı olumlu veya olumsuz şekilde etkilemez.

Yasaklar her zaman daha caziptir. Sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme düzeninde yasak besin yoktur. Sıklıkla tercih etmememiz gerekse de, kontrollü tüketildiğinde vücuda verdiği zararlar ruhu da doyurmak amacıyla tolere edilebilir.

Whatsapp'dan Bilgi Alın
1